Трагедія Бабиного Яру

28 вер. 2018
Трагедія Бабиного Яру і всі трагедії - про всіх нас, чужої біди в принципі не існує. К. Петровська

29 вересня - День пам’яті жертв Бабиного Яру – одного з найжахливіших символів Голокосту та інших злочинів нацизму на окупованій території України та Східної Європи.

Напередодні цієї трагічної дати, що відзначається на державному рівні,  у Шилівській ЗОШ І – ІІІ ступенів члени історичного гуртка «Минуле» провели відкрите тематичне засідання, на яке запросили старшокласників та їх класних керівників, а також учнів 5 класу, які вперше прийняли участь у засіданні гуртка.

Розпочався захід виступом  історикині Лукашової В.Я., яка презентувала книгу німецької письменниці українського походження Каті Петровської «Мабуть Естер». Саме цитата цього твору стала епіграфом до всього засідання гуртка.

Учитель наголосила також, що за радянських часів про цю жахливу подію прийнято було мовчати і саме письменники і дисиденти першими порушили табу. Серед них був Іван Дзюба, який у цей день ще 1966 року виступив з промовою, назвавши Бабин Яр «спільною трагедією єврейського і українського народів».

Про людиноненависницьку теорію нацизму, скорботні події того часу розповів слухачам староста гуртка Сердюк Ілля, використавши історичні факти, світлини, писемні джерела. Інші учасники (Шуміленко А., Соловйова О. та Михалко О.) доповнили інформацію спогадами очевидців, які вціліли під час розстрілів.

На завершення учитель української мови Блашнікова О.Ф. нагадала присутнім про  видатну українську поетесу О.Телігу, яка до останньої хвилини залишилась патріоткою свого народу і доля якої трагічно обірвалась у Бабиному Яру.

Засідання закінчилось, але розчулені діти кілька хвилин сиділи нерухомо, колективно відчувши живий біль втрати за кожним, хто пройшов дорогою смерті  й поліг у братській могилі Бабиного Яру. Це була найсправжніша хвилина мовчання в їхньому житті.